1. třída

 

Třída plná pohody

Novinky

 

Výlet za černým rytířem a krásnou paní

Ve středu 22. června jsme navštívili Teplice nad  Bečvou a Národní přírodní rezervaci Hůrka. Vydali jsme se do krajiny příběhu z pověsti Svrčovský pán od Heleny Lisické. I když mnozí z nás tato místa již navštívili, objevili jsme jejich kouzlo a viděli je „jinýma“ očima. Majestátní propast, zřícenina hradu a lesní cesty na nás dýchly starodávným příběhem a my se přenesli ve své fantazii do minulosti. Náročnou trasu (pro naše prvňácké nožičky) jsme zvládli bez zaváhání a vyšplhali se i pro ukrytý poklad. Užili jsme si cestu vlakem a nakupování na lázeňské kolonádě. Nezapomněli jsme ochutnat kyselku a lázeňské oplatky. Vrátili jsme se unavení a plní krásných zážitků.

FOTO

 

Pasování prvňáčků na čtenáře

Dne 6. června nás čekal významný den v Městské knihovně v Hranicích. Prvňáčci byli slavnostně pasování rytířem na čtenáře a odnesli si věcné dary v podobě knihy a poukázky na poloviční slevu při registraci v knihovně. Děti si vytiskly pamětní list na středověkém knihtisku za pomoci paní Pavlíny a písař napsal všem dětem věnování na památku. Na závěr jsme si společně zazpívali.

FOTO

 

 

 

Den dětí

 

1. června mají svátek všechny děti a my jej oslavili v parku. Počasí nám nadělilo sluníčko a paní učitelka spoustu her. Hráli jsme žvýkačkovou, zachraňovali zvířátka, překonávali překážky, pátrali po stopách ztracených dvojic a přesnou trefou jsme získali potravu pro lva.

Tráva byla krásně zelená a měkká, vodotrysk tryskal, lavičky, kolotoč a průlezky nás vítaly a my si vše vyzkoušeli, prolezli, zahráli si a ještě jsme získali sladkou odměnu.

To byl krásný Den dětí ...

FOTO

 

 

 

Lesní pedagogika aneb „učení“ o lese prožitkem.

Ve čtvrtek 26. května jsme prožili lesní pedagogiku na vlastní kůži. Ve Valšovickém polesí nás čekali studenti a pedagogové SLŠ Hranice a my poznali Elišku a Dominika. Ti se stali našimi průvodci lesním královstvím. My si les nejenom prošli a prohlédli, ale poznávali jsme zvířátka, hráli si na maminky, které hledají svá „pyžamátka“. Stali jsme se na chvíli stromy, kůrovci a lapači kůrovců. Přelezli jsme po žebříku do oplocenky a počítali stromečky.  Seznámili se psem Edou (mohli jsme si ho pohladit), svačili na pařezu. Poznávali stopy zvířat, lovili divoké prase, a nakreslili si svůj lesní erb. Eliška s Dominikem (studenti SLŠ) se nám po celé dopoledne věnovali, vysvětlovali, ukazovali, trpělivě odpovídali na naše otázky a vlastně nás tím učili. Moc se nám ve Valšovickém polesí líbilo a příští rok určitě přijdeme znovu.

FOTO

 

 

"Doktora se nebojíme"

 

V úterý 12. dubna jsme se vypravili do Divadla Stará střelnice na koncert Pavla Nováka.

Pořad plný písniček a vyprávění nás zavedl do Japonska, Indie a Itálie. Dozvěděli jsme se o důležitosti pohybu a zdravé výživy. Moc se nám líbila možnost zapojit se do děje, zpívat, tleskat i tancovat spolu se zpěváky. Ještě doma jsme si notovali písničky z divadla.

 

 

Velikonoční vycházka

 

Ve středu před velikonočními prázdninami jsme se vypravili na vycházku. Nebyla to obyčejná vycházka.  Velikonoce a zvyky, které se s nimi pojí, nás provázely celý týden a po vypracování úkolů s jarní a velikonoční tématikou jsme se pustili do soutěží a her venku. Odměnou nám byla velikonoční vajíčka na louce a zajíčkovo čokoládové lízátko. Středa se nám pěkně vydařila a my se těšili na  prázdniny a hlavně na pondělní pomlázku.

FOTO

 

"Veselé zoubky" aneb

"Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek"


Jak si správně čistit zuby, proč je nutné chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co všechno je třeba dělat pro správný růst zoubků? To jsou otázky, které dětem zábavnou formou vysvětlili hrdinové loutkového příběhu – Hurvínek a Mánička. A protože jsme dávali dobrý pozor, hravě jsme zodpověděli kvízové otázky a vyplnili pracovní listy. Všichni už teď víme, jak správně pečovat o zoubky. Odpovědi jsme měli v malíčku, dostali jsme za ně taštičku!!! (s přípravky na zubní hygienu).

 

Zimní výprava

Ve středu 27. ledna jsme se vydali na dobrodružnou zimní výpravu do přírody. Zpočátku na nás vykukovalo sluníčko, ale u řeky Bečvy nám zima dala vědět, že ještě vládne. Cestou jsme plnili zajímavé úkoly ve skupinách a nezapomněli jsme na zvířátka, kterým jsme v batůžcích nesli něco dobrého k snědku. Všechny úkoly jsme úspěšně splnili, zvířátkům nachystali pohoštění z mrkve, jablíček, oříšků, chleba a kaštanů a vydrželi náročnou cestu i nástrahy paní zimy.

 

 

Tonda Obal na cestách

Beseda o recyklaci odpadu a významu jeho třídění byla zajímavým doplněním učiva o ochraně životního prostředí. Dozvěděli jsme se proč je důležité odpad třídit a jaké jsou možnosti jeho dalšího využití. Naše znalosti velmi příjemně překvapily lektora Martina a v závěrečném „přezkoušení“ jsme uspěli na jedničku.

 

 

 

Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

 

Vánoční těšení

V pátek 18. prosince jsme se moc těšili na naše malé kamarády v mateřské škole. Připravili jsme si pro ně vánoční překvapení. Poctivě jsme nacvičovali a chystali vystoupení pro předvánoční čas. I když jsme se potýkali s nemocemi, dokázali jsme to. Dětem jsme zazpívali, přednesli básničky a zahráli pohádku o tom „Jak ozdoby ze stromečku zachránily Vánoce“. Našim kamarádům se vystoupení líbilo, ani nedutali a odměnili nás potleskem. Paní učitelky ze školky nás moc chválily. To nám udělalo velikou radost.

Potom jsme se vydali do kostela na náměstí a spolu s dětmi z mateřské školy jsme si zazpívali koledy za majestátního doprovodu varhan. Takto slavnostně jsme si vychutnali těšení se na jedny z nejkrásnějších svátků v roce – Vánoce

 

 

 

Náš poslední školní den v roce 2015

22.12.2015 12:42

 

 

Vánoční dílnička

21.12.2015 18:54

 

Ve středu 16. prosince jsme se proměnili v malé cukráře a cukrářky. Pod laskavým vedením maminky Dvořákové jsme vyráběli perníkové svícny na vánoční jarmark. Práce nám šla pěkně od ruky a my skládali, zdobili a samozřejmě, ochutnávali.  Museli jsme pracovat pečlivě, jemně a pozorně, aby se nám ta sladká nádhera povedla. Šikovné ruce malých cukrářů odvedly práci na jedničku s hvězdičkou. Na jarmarku jsme se mohli pochlubit krásnými svícny, které budou zdobit vánoční domácnosti.

Děkujeme všem rodičům, kteří si na jarmarku svícínek koupili a přispěli nám do třídního fondu.

 

 

 

Čertovská školička

21.12.2015 18:52

Čertovská školička v 1.A

 

V pátek 4. prosince se naše třída proměnila v čertovskou školu. Všichni v čertovských převlecích s jedním andílkem jsme četli, psali, počítali a plnili čertovské úkoly. Luštili jsme čertovy hádanky a soutěžili v pekelných disciplínách – prolézání pekelným tunelem či obouvání čertovského trůnu. Nakonec jsme si zatancovali pěkný čertovský taneček. Přivítali jsme Mikuláše s jeho andělskou družinou a partou velkých a pěkně černých čertů. Měli jsme připravenou písničku a básničku, Mikuláš nás pochválil a dostali jsme sladký dáreček.

 

FOTO

 

 

Jak voní a chutná podzim

 

Podzim převzal vládu a vše v přírodě se zahalilo do pestrobarevného hávu. Ptáci odletěli na jih, zvířátka si hledají zásoby a připravují se na zimu, počasí se předvádí větrem a deštěm a my to všechno pozorně sledujeme, pozorujeme, vyprávíme si, čteme – učíme se. Abychom nezůstali jen u teorie, podzim jsme ovoněli a ochutnali. Poznávali jsme podzimní plody hmatem, ochutnávali ovoce i zeleninu, a taky poznávali, jak podzimní úroda voní.  Psali, četli, počítali a zahráli si podzimní hru venku - týmy Kaštánků, Dráčků, Hříbků a Oříšků vše zvládli jako zkušení školáci a za odměnu jsme si pochutnali na dobrůtkách od Sabinky a Barunky (a jejich maminek).

FOTO

 

 

O nej dýni

21.12.2015 18:49

JACK - O - LANTERN     COMPETITION

SOUTĚŽ PRO ŽÁKY 1. STUPNĚ O NEJ DÝNI

Z naší třídy se odvážně pustili do soutěžení - Sabinka Tomečková, Martínek Rýdl a Míša Zikan. Jejich dýně jsou moc krásné a všichni jim držíme palce při závěrečném hodnocení.

 

 

 

 

První návštěva knihovny

21.12.2015 18:45

 

V pondělí 26. října jsme se vypravili do Městské knihovny Hranice.

Bylo to naše první setkání z projektu Pohádkové Hranice, který má rozvíjet zájem o čtení a knihy a bude slavnostně ukončen pasováním prvňáčků na čtenáře.

Na úvodním setkání jsme se dozvěděli jak se můžeme do knihovny přihlásit, kdo je to autor, ilustrátor, jak kniha vzniká a jak se s knihou správně zachází. Také jsme si mohli knihy prohlédnout, prolistovat a zkusit přečíst (písmenka, která známe). Moc se nám to líbilo a určitě se někteří z nás stanou pravidelnými návštěvníky knihovny. Už se těšíme na další setkání. 

 

 

JACK - O - LANTERN     COMPETITION

SOUTĚŽ PRO ŽÁKY 1. STUPNĚ O NEJ DÝNI

V pondělí 2.11.2015  proběhne na naší škole pro všechny žáky  1. stupně soutěž O NEJ DÝNI.

Své vyřezané dýně mohou žáci přinášet po prázdninách 2.11.2015 do respiria (jak jsou automaty) v době od 7:00 – 7:45. O vítězi  rozhodnou žáci 1. stupně v úterý 3.11.2015, kdy během dopoledne (od 8:00-12:00) navštíví výstavu dýní se svým třídním učitelem a každý sám za sebe vybere tu nejhezčí dýni.

https://zsstruhlovsko-2013-1a.webnode.cz/_files/200000255-2e3fa2f0a5/symbol-halloweenu-dyne-9.jpg
 

Vážení rodiče,

pokud máte zájem, můžete se inspirovat.

Návyky a zásady pro správné psaní

Den Země

pátek 2. října jsme prožili zajímavé a poučné dopoledne v přírodě. Při putování od stanoviště ke stanovišti jsme plnili různé úkoly, dozvídali se nové informace a sbírali listy stromů. Zjišťovali jsme, jak létají semínka, jak různé mohou být listy a plody keřů i stromů, sbírali „červíky“ pro ptáčky a přenášeli “kukaččí vajíčka“, kreslili přírodními materiály, rozluštili hádanku a další zajímavé úkoly. Moc se nám to všechno líbilo a těšíme se na další Den Země příští rok.

FOTO

Dopravní soutěž

V úterý 22. září jsme se poprvé zúčastnili školního kola dopravní soutěžě. Poctivě jsme se připravovali a s chutí se pustili do plnění úkolů v těchto disciplínách:

zdravověda, testy, dopravní značky, jízda zručnosti a dopravní situace. Velmi pečlivě nás prověřovali policisté, vojáci, paní vychovatelka i naši starší spolužáci.Všichni jsme se snažili a vavříny vítězství si odnesli :1. místo - Barborka Dvořáková, 2. místo - Filípek Caletka a 3.místo - Ondrášek Vývoda. Vítězům blahopřejeme a všem zúčastněným děkujeme za podané výkony, soutěživost a snahu.

FOTO

 

Barevný den bez aut

21.09.2015 14:20

Po cestě zpět z arboreta jsme si nemohli nechat ujít akci města Hranice - Barevný den bez aut. Náměstí bylo plné soutěžních stanovišť, ukázek první pomoci, hasičů a dopravních soutěží. I když jsme teprve prvňáčci, s chutí jsme vyplnili test s dopravní tématikou, pokusili se roztřídit odpad do těch správných kontejnerů a vyzkoušeli si hasičskou techniku.

 A potom už honem do školy na oběd a domů - vyprávět zážitky z celého pátečního dopoledne.

FOTO

 

Arboretum lesnické školy

21.09.2015 14:13

V pátek 18. 9. 2015 jsme se vypravili na návštěvu velmi zajímavého místa - arboreta SLŠ Hranice. Čekali nás studenti lesnické školy, kteří nás provedli "lesní říší" a ukázali nám spoustu zajímavých přírodnin. My si je mohli osahat, očichat, pozorovat i poslouchat. Nakonec jsme z přírodních materiálů poskládali skřítka či vílu a s kornoutem plným "lesních pokladů" se vydali zpět do "říše lidí".

Lesu zdar!

FOTO

 

Bezpečnou cestou do školy

V pondělí 14. 9. 2015 se vydali prvňáčci  spolu se strážníkem Městské policie Hranice - panem Kociánem, bezpečně do ulic. Po vysvětlení a vyzkoušení teorie jsme si   v praxi  ověřili znalosti pravidel a chování pod profesionálním dohledem. Děti - chodci, se za běžného provozu pustily s chutí do správného přecházení vozovky po přechodech a poznávání dopravních značek v okolí školy.

Tento výukový program je součástí projektu 1. tříd  "Bezpečnou cestou do školy ", na který navazuje dopravní soutěž - 22. 9. 2015.

FOTO

 

 

První školní den

 

Tak už jsou z dětí opravdoví školáci.

Přišli plní očekávání a nadšení za doprovodu svých rodičů, mladších sourozenců, babiček ... Ve třídě je s úsměvem přivítala paní učitelka, paní vychovatelka a paní asistentka. Po úvodním zahájení přišli společně přivítat prvňáčky pan ředitel a paní zástupkyně naší ZŠ a zástupci města. Školáčci hned první den ukázali, jak jsou šikovní.

Čeká nás rok plný zážitků, práce a poznávání. Budeme „třídou plnou pohody“ - 1.A.

FOTO